کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه کردستان

Responsive Image

کتابخانه دیجیتال
پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه‌های ایران
فهرست نشریات علمی دانشگاه
جستجو در پایگاه نورمگز
جستجو در پایگاه علم نت
سامانه دسترسی به منابع علمی (مقالات انگلیسی)
درختواره موضوعی کتابخانه دانشگاه کردستان
تازه های نشر در ایران (خانه کتاب)
جستجو در پایگاه علوم انسانی
سامانه ژورنال یاب RICeST
سامانه « همانندجو » ارزیابی تشابه پایان‌نامه‌ها توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران
جستجو در مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری شیراز
جستجو در مرکز مدارک علمی جهاد SID
تور مجازی کتابخانه مرکزی
نخستین سامانه مشابه یابی متون فارسی
جستجو در مگیران (پایگاه مجلات و نشریات فارسی ایران)
جستجو در سیویلیکا

راهنمای استفاده از خدمات

راهنمای  جستجو منابع
ثبت‌نام

آمار کلی

کتاب فارسی
کتاب لاتین
کتاب عربی
کتاب الکترونیکی
پایان‌نامه

 • بخش خدمات فنی (فهرستنویسی)

  فهرستنویسی به فرآیندی گفته می‌شود که برای آماده‌سازی یک منبع انجام می‌گردد تا دسترسی به آن آسانتر و سریعتر انجام گیرد. هدف اصلی فهرستنویسی برقراری نظمی است که به کمک آن هم کتابدار و هم مراجعه‌کننده بتوانند به سهولت و صحت، منبع مورد نیاز خود را از میان منابع موجود در کتابخانه بیابند.
  اهم وظایف این بخش عبارتند از :
  • کنترل خرید کتاب از نمایشگاه و بررسی منابع پیشنهادی برای خرید (مجموعه‌سازی و سفارش‌ها)
  • ثبت منابع رسیده به کتابخانه
  • مطابقت منابع با موجودی کتابخانه
  • ورود اطلاعات کتاب‌های عربی، فارسی، لاتین در نرم‌افزار کتابخانه‌ای آذرسا با استفاده از رده‌بندی کنگره (LC)
  • خدمات تحویل مدرک کتب فارسی و عربی
 •  بخش امانت

  تمام دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه می‌توانند به عضویت کتابخانه درآمده و از امکانات آن استفاده کنند. متقاضیان طرح غدیر و همچنین افراد خارج از دانشگاه با ارائه معرفی نامه می‌توانند از منابع کتابخانه استفاده کنند.
 • بخش نشریات

  نسخه الکترونیکی نشریات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، نشریات علمی - پژوهشی فارسی، نشریات علمی - تخصصی و علمی - ترویجی از طریق پایگاه مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری‌‌، بانک اطلاعات نشریات کشور، پایگاه مجلات تخصصی نور، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، پایگاه اطلاعاتی جهاد دانشگاهی.
  تقریبا ۴۰۰ عنوان نشریه چاپی در زمینه‌های موضوعی مختلف (مدیریت، ادبیات، اقتصاد و حسابداری، معماری،‌معارف، علوم تربیتی، کشاورزی و غیره) در این بخش موجود است، همچنین نشریات مربوط به سال‌های قبل نیز در قسمت آرشیو نگهداری می‌شوند.
 • بخش مرجع

  بخش مرجع در طبقه اول کتابخانه مرکزی واقع شده است. این بخش به عنوان یک بخش تحقیقاتی دارای منابع متنوع در زمینه موضوعات مختلف می‌باشد. تهیه و تدارک اطلاعات عمومی و تخصصی، کمک به مراجعان در استفاده از منابع مرجع، جستجو در نرم‌‏افزار جامع کتابخانه (آذرسا)و آموزش انفرادی دانشجویان برای استفاده از منابع مرجع از اهم فعالیت‌های بخش مرجع می‌باشد. این بخش به صورت قفسه باز اداره شده و منابع موجود در آن امانت داده نمی‌شود (به دلیل اینکه منابع مرجع طوری سازماندهی شده‌‏اند که خواننده را از مطالعه تمام متن بی‌‏نیاز می‏‌نماید، کافی است استفاده‌کننده شیوه جستجوی مفاهیم مورد نظر در کتاب مرجع مربوطه را یاد بگیرد آنگاه در زمان اندکی قادر خواهد بود پاسخ پرسش خود را بیابد) به همین دلیل مراجعان تنها می توانند از منابع موجود در همین مکان استفاده نمایند، البته امکانات تهیه کپی از منابع در حد محدود فراهم است.

  ردیف

  نوع مدرک

  تعداد عنوان

  تعداد نسخه

  ۱

  کتاب مرجع فارسی و عربی

  ۳۵۳۶

  ۸۴۴۳

  ۲

  کتاب مرجع لاتین

  ۱۱۸۱

  ۱۹۵۵

 •  بخش پایان‌‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی

  • پایان‌نامه‌ها
  پایان‌‏نامه‌‌‏های موجود از سال ۱۳۷۴ به بعد سازماندهی شده است. این بخش شامل ۲۵۵۰ پایان‏‌نامه‌‏ دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که از دانشگاه کردستان فارغ‌التحصیل شده‌اند. یک نسخه از کلیه پایان‏‌نامه‌‏های دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) دانشگاه کردستان بعد از انجام مراحل تشریفات اداری تحویل بخش پایان‌نامه‌ها داده می‏‌شوند. پایان‏‌نامه‌‏ها در این بخش ابتدا در دفتر ثبت اموال، ثبت وسپس ورود اطلاعات آنها در نرم‌افزار کتابخانه انجام ‏‌گردیده و در نهایت پایان‏‌نامه‏‌ها بر اساس رده‌‏بندی در قفسه مربوطه قرار می‏‌گیرد.
  • طرح‏‌های پژوهشی
  گزارش علمی طرح‏های پژوهشی که توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه کردستان در رشته‌‏های مختلف اجرا می‌‏شود، بعد از ورود اطلاعات مربوطه در شبکه داخلی کتابخانه، برای دسترسی مراجعان در قفسه‌‏های مربوطه قرار می‌‏گیرد. هم‌اکنون ۲۰۳ طرح پژوهشی در این بخش نگهداری می‌شود.
  استفاده از پایان‏‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی با ارائه کارت دانشجویی امکان‌پذیر است (دانشجویان دانشگاه‌های دیگر با ارائه معرفی‏‌نامه معتبر از دانشگاه مربوطه و ارائه کارت دانشجویی می‌‏توانند از این منابع استفاده نمایند). امکان جستجوی پایان‌‏نامه‌ها و طرح‏های پژوهشی از طریق نرم‌‏افزار کتابخانه فراهم است. هر فرد می‏‌تواند حداکثر تعداد ۳ پایان‏‌نامه را به طور همزمان استفاده نماید. هرگونه تصویربرداری با موبایل و دوربین از پایان‌‏نامه و طرح‌های پژوهشی ممنوع است.
  ​​​​​​​ایمیل جهت ارسال فایل پایانامه/رساله و طرح های پژوهشی: uokicenter@gmail.com
 • بخش اطلاع‌رسانی

  بخش اطلاع‌رسانی به منظور کمک‌رسانی الکترونیکی و آشنایی دانشجویان تحصیلات تکمیلی با منابع و امکانات الکترونیکی کتابخانه وظایف زیر را بر عهده دارد:
  • آموزش کاربران به منظور استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی و نحوه دستیابی به منابع
  • اطلاع‌رسانی جاری از منابع و پایگاه‌های اطلاعاتی تخصصی
  • تشکیل کلاس‌های آموزشی به ویژه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی جهت استفاده از منابع اطلاعاتی؛ این کلاس‌ها برای دانشجویان جدیدالورود

  ارشد و دکتری در ابتدای هر ترم با ثبت‌ نام در بخش اطلاع‌رسانی برگزار میگردد
  • ارائه خدمات آگاهی‌رسانی جاری به اعضاء هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی
  • جستجوی مقالات مورد نیاز محققین و ارسال از طریق پست الکترونیکی کاربران

  در این بخش تعدادی پایانه رایانه‌ای جهت استفاده کاربران به منظور جستجو در پایگاهها و منابع اطلاعات علمی مشترک دانشگاه، استفاده از اینترنت و اینترانت و ... قرار داده شده است. دسترسی به مقالات لاتین از طریق چندین پایگاه مانند Science direct, Wiley, Springer, IEEE, JStore, Emerald, Sage, AMS و ... و دسترسی به متن کامل پایان‌نامه‌های لاتین از طریق سایت http://proquest.getfulltext.ir/index امکان پذیر است.

  لازم به ذکر است در این بخش خدمات تحویل مدرک کتب لاتین نیز انجام می‌گردد.
 •  بخش منابع دیجیتال

  با توجه به سیاست کتابخانه‌های دانشگاه کردستان مبنی بر دسترس‌پذیر کردن تمامی منابع اطلاعات علمی، دیجیتال کردن این منابع را در دستور کار خویش قرار داده‌ است. منابع دیجیتال شامل فایل Pdf کتاب، پایان‌نامه، مقاله، طرح‌های پژوهشی و ... می باشد که در خصوص پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی فقط برای اعضای هیات علمی امکان دانلود متن کامل وجود دارد، اما کل مجموعه قابل مشاهده و تورق برای کاربران داخل دانشگاه کردستان می‌باشد.
 •  بخش دیداری و شنیداری

  در این بخش حدود ۳۰۰۰ لوح فشرده منابع دیداری و شنیداری، فلاپی دیسک، نوار ویدیویی VHS و نوار کاست در زمینه‌های مختلف علمی و همچنین فایل Pdf برخی از منابع اطللاعاتی مثل گزارش کنفرانسها، نشست‌ها، مجموعه مقالات و ... نگهداری می‌شود.
 • بخش نابینایان

  بخش نابیانایان و کم‌بینایان کتابخانه مرکزی جهت تامین نیازهای مطالعاتی دانشجویان و دانش‌آموختگان دارای اختلال بینایی و نیز پوشش دادن نیازهای دانش‌آموزان نابینا و کم بینا از طریق گردآوری و تولید منابع بریل و گویا در سال ۱۳۸۹ تاسیس گردید. تعداد منابع موجود در این بخش عبارتند از ۲۰۰ عنوان کتاب بریل و ۲۰۰۰ عنوان کتاب گویا. نحوه امانت منابع موجود در این بخش به صورت پستی انجام می‌گردد، به این صورت که منابع گویا پس از کپی بر روی CD همراه با کتب بریل از طریق پست برای متقاضیان ارسال می‌گردد.
 •  کتابخانه دانشکده علوم انسانی

  این کتابخانه پس از جابجایی کتابخانه مرکزی از دانشکده علوم انسانی، در سال ۱۳۸۸ آغاز به کار نمود. در حال حاضر با مجموعه‌ای بالغ بر ۲۶۰۰۰ نسخه کتاب فارسی، عربی و لاتین در حوزه‌های موضوعی علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات و زبانهای خارجی در راستای اهداف آموزشی و پژوهشی دانشکده به حدود ۶۰۰۰ نفر عضو اعم از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۴ به ارائه خدمات می‌پردازد.

  بخشهای مختلف کتابخانه دانشکده علوم انسانی
  این بخش با حدود ۴۰۰۰ نسخه کتاب مرجع در حوزه‌های موضوعی مربوط به دانشکده‌های علوم انسانی و ادبیات و زبانهای خارجی به مراجعین خدمت‌رسانی می‌نماید.
  بخش لاتین
  این بخش با حدود ۹۰۰ نسخه کتاب لاتین در حوزه های علوم انسانی به خدمات‌دهی می‌پردازد.
  بخش پایان‌نامه‌ها
  در این بخش ۷۰۰ نسخه پایان‌نامه در حوزه‌های علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات و زبانهای خارجی نگهداری و جهت انجام کارهای پژوهشی داخل بخش در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
  بخش اطلاع رسانی
  در این بخش تعدادی پایانه رایانه‌ای جهت استفاده کاربران به منظور جستجو در پایگاهها و منابع اطلاعات علمی مشترک دانشگاه، استفاده از اینترنت و اینترانت و ... قرار داده شده است. دسترسی به مقالات لاتین از طریق چندین پایگاه مانند Science direct, Wiley, Springer, IEEE, JStore, Emerald, Sage, AMS و ... و دسترسی به متن کامل پایان‌نامه‌های لاتین از طریق سایت http://proquest.getfulltext.ir/index امکان پذیر است.
  بخش نشریات
  آرشیو کوچکی از نشریات علمی - پژوهشی و علمی - ترویجی را دارد و محققین می‌توانند از طریق پایگاههای اطلاعاتی که دانشگاه مشترک آنهاست و در معرفی بخش نشریات کتابخانه مرکزی به آنها اشاره شد نیازهای اطلاعاتی خود را برطرف نمایند.
  بخش فهرستنویسی
  در این بخش ورود اطلاعات کتب و سایر منابع اطلاعاتی موجود در کتابخانه انجام شده و سپس منابع جهت استفاده به بخشهای مربوطه انتقال داده می‌شوند.
  بخش امانت
  تمام اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه می‌توانند به عضویت کتابخانه درآمده و از امکانات آن استفاده نمایند.
  سالن مطالعه خواهران و برادران
  سالن مطالعه در ایام امتحانات از ساعت ۸ لغایت ۲۳ و در سایر اوقات از ساعت ۸ لغایت ۲۰ باز می‌باشد.
 • کتابخانه مرکز پژوهشهای کردستان شناسی

  کتابخانه تخصصی مرکز پژوهش‌های کردستان شناسی در سال ۱۳۷۹ همزمان با تأسیس این مرکز کار خود را شروع کرد. مجموعه تخصصی این کتابخانه شامل ۳۱۱۶ عنوان کتاب کُردی که جمعاً ۶۴۱۷ نسخه و ۲۰۱۸ عنوان کتاب غیر کُردی به تعداد ۲۹۸۷ نسخه می‌باشد. کتاب‌های مرکز در سال ۱۳۹۲ بر اساس رده‌بندی کنگره فهرست‌نویسی شده است. شایان ذکر است در سال ۱۳۹۳ کتابخانه تخصصی زنده‌یاد دکتر مهین‌دخت معتمدی به این مرکز اهدا و فهرست‌نویسی شد. این کتابخانه یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌های تخصصی در زمینه فرهنگ، زبان و ادبیات کُردی در ایران به شمار می‌آید.
 • مدیر کتابخانه مرکزی

  هیئت علمی گروه جامعه شناسی
  ایمیل: k.khaleghpanah [at] uok.ac.ir
 • تاریخچه کتابخانه

   کتابخانه مرکزی دانشگاه کردستان در سال ۱۳۵۴ با کمتر از ۱۰۰۰ جلد کتاب در فضایی به وسعت ۱۲ متر مربع و با یک نفر کارمند آغاز بکار نمود. بعدها با گسترده شدن فضای آن در دانشکده ادبیات و علوم انسانی با مجموعه‌ای بالغ بر ۶۰۰۰۰ هزار نسخه کتاب فارسی، عربی و لاتین و دیگر منابع اطلاعاتی به ارائه خدمات می‌پرداخت. با تمام شدن پروژه احداث کتابخانه مرکزی دانشگاه کردستان که از پروژه‌های ملی در سطح استان بود، در بهمن ماه سال ۱۳۸۷، کار انتقال و جابه‌جایی به کتابخانه جدید صورت گرفت. اکنون این کتابخانه در ساختمان جدید با مجموعه‌ای بالغ بر ۱۲۶۰۰۰ نسخه منابع چاپی فارسی، عربی، کردی و لاتین و همچنین منابع الکترونیکی در بخشهای مختلف به حدود ۸۰۰۰ عضو (اعضای هیئت علمی، دانشجویان، کارمندان) خدمت‌رسانی می‌نماید.

 تماس با ما

 • آدرس: سنندج، خیابان پاسداران، دانشگاه کردستان، کتابخانه مرکزی
 • تلفن: 33622701- ۰۸۷
 • ساعت کار کتابخانه: ۷:۳۰ - ۱۴:۳۰