معرفی دانشکده

دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان در سال ۱۳۹۱ تأسیس شده است. این دانشکده در حال حاضر دارای ۴  گروه آموزشی شامل مهندسی معماری، مهندسی شهرسازی، موسیقی و صنایع دستی در مقطع کارشناسی و 4 گرایش برنامه ریزی شهری، طراحی شهری، معماری-معماری و انرژی و معماری در مقطع کارشناسی ارشد است. همچنین از سال 1398 این دانشکده در مقطع دکتری شهرسازی دانشجو می­پذیرد .
از جمله دستاوردهای دانشکده انتشار نشریه علمی-پژوهشی مطالعات شهری (ISC) از سال 1397با رتبه اول در میان مجلات با موضوع شهرسازی است که رنکینگ Q1 دارد.
 دستاورد دیگر دانشکده تاسیس قطب علمی بهسازی و بازآفرینی شهری است که از ابتدای سال ۱۳۹۸ شروع به کار نموده و فضایی در دانشکده به فعالیت­های آن اختصاص داده شده است.

دانشکده در سال 1400 دارای 15 عضو هیأت علمی پیمانی یا رسمی تمام وقت و  همچنین ۶۰۳ نفر دانشجو می­باشد.
همچنین از سال ۹۸ مقدمات لازم برای راه اندازی رشته های باستان شناسی، کارگردانی سینما، تلویزیون و هنرهای دیجیتال فراهم شده  و طبق فراخوان انجام شده  برای جذب هیات علمی دراین رشته ها اقدام شده است.
دانشکده هنر و معماری تا کنون موفق شده با سازمان ها و موسسات مختلفی تفاهم نامه همکاری امضاء نماید که از مهمترین آن ها می توان به تفاهم نامه همکاری با دانشگاه کپنهاگ دانمارک، سازمان میراث فرهنگی استان کردستان، حوزه هنری استان کردستان، حوزه هنری استان کردستان و ... اشاره نمود