14 01 2023

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: دانشگاه کردستان در استانداردهای علمی جایگاه ویژه‌ای دارد و معتقدیم این دانشگاه باید مرکز تربیت نیروهای توانمند در سطح مدیریت‌های کلان کشوری باشد.

دانشگاه کردستان باید مرکز تربیت نیروهای توانمند در سطح مدیریت‌های کلان کشوری باشد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه کردستان، محمدعلی زلفی‌گل ظهر روز شنبه 24 دی‌ماه در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه کردستان و رئیس پارک علم و فناوری استان که در تالار مولوی این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: آشنایی کاملی با مجموعه دانشگاه کردستان و ظرفیت‌های این دانشگاه دارم و آن را جزو دانشگاه‌هایی می‌دانم که در آینده حرف برای گفتن دارد.
وی با بیان اینکه استانداردهای علمی دانشگاه کردستان در سطح بالایی است، گفت: هیئت ممیزه دانشگاه کردستان از نظر رعایت استانداردها جزو برترین‌های کشور است و کسی که در این دانشگاه درجه استادی و یا استادیاری می‌گیرد بالاترین سطح را دارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه این دانشگاه در ربته‌بندی‌های جهانی هم جایگاه خوبی دارد، عنوان کرد: رسیدن به این جایگاه به واسطه توجه جدی به استانداردهای علمی مقدور شده است.
دکتر زلفی گل با تاکید بر اینکه این دانشگاه سعی کرده جایگاه خود را سال به سال ارتقا ببخشد، عنوان کرد: قهرمان شدن سخت و حفظ قهرمانی کار سخت‌تری است و حفظ جایگاه دانشگاه کردستان در رنکینگ‌های ملی و بین‌المللی نیز قطعا کار سختی است اما باید برای آن تلاش کرد.
وی اضافه کرد: هم مرز بودن و ارتباط با اقلیم کردستان عراق، داشتن شرایط را برای جذب دانشجویان خارجی فراهم کرده است، گرچه تاکنون نیز از این فرصت به خوبی استفاده شده است اما باید این مهم با نگاه ویژه‌تر دنبال شود و ظرفیت‌های دانشگاه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: روی دانشگاه کردستان بیش از اینها حساب می‌کنیم و معتقدیم این دانشگاه باید مرکز تربیت نیروهای توانمند در سطح مدیریت‌های کلان کشوری باشد.
وی بر توجه جدی به دانشگاه کردستان به عنوان دانشگاه مادر تاکید کرد و گفت: تقویت دانشکده علوم پایه، دانشگاه صنعتی و غیره از نکات مهمی است که مورد توجه قرار خواهیم داد.
زلفی گل اضافه کرد: بازنگری در آئین‌نامه استخدامی از موضوعاتی است که دنبال می‌کنیم و امیدواریم هرچه زودتر شاهد عملیاتی شدن آن باشیم.
وی در ادامه از تصویب آیین نامه جذب نخبگان در شورای عالی انقلاب فرهنگی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: پایه‌های تشویقی اعضای هیات علمی به 60 ارتقاء یافته و سالانه 3 پایه تشویقی برای هر عضو در نظر گرفته شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر ضرورت ایجاد عدالت آموزشی به نفع همه مناطق تاکید کرد و گفت: این مهم مهاجرت به مرکز را کاهش می‌دهد و موجب توسعه آموزشی در همه استان‌ها خواهد شد.
وی عنوان کرد: شخصا با بومی‌گزینی مخالف هستم البته قانون حرف اول و آخر را می‌زند اما بنده اعتقاد دارم عدم بومی‌گزینی موجب تعامل دانشجویان از استان‌های مختلف خواهد شد که نتایج مثبتی در پی خواهد داشت.
وی گفت: وحدت ملی در گرو تعامل فرهنگی است و باید از ظرفیت واقفین و خیرین داخل و خارج از کشور در دانشگاه کردستان برای ساخت خوابگاه و دیگر امکانات استفاده شود.
زلفی گل خاطرنشان کرد: باید از هر اقدامی که باعث وحدت ملی می‌شود استقبال کرده و موضوع بهره‌وری در آموزش عالی به صورت ویژه در دانشگاه کردستان مورد توجه قرار گیرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: از ظرفیت ماده 13 دانش‌بنیان و توان واحدهای تولیدی به جای مالیات در طرح‌های علمی، پژوهشی و فیزیکی استفاده شود و در این راه تنها به واحدهای تولیدی و صنعتی داخل استان اکتفا نشود.