27 07 2022

استاندار کردستان گفت: دانشگاه کردستان مسیر رشد و ارتقاء را در شاخصه‌های علمی با سرعت بالا طی کرده و با وجود محدودیت‌ها و مشکلات مالی که وجود دارد توانسته به خوبی رشد کند.

استاندار کردستان: سرعت رشد و ارتقاء شاخصه‌های علمی در دانشگاه کردستان بسیار بالا است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه کردستان، دکتر رحمت صادقی در جلسه هیات امنای دانشگاه که با حضور استاندار کردستان برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد دانشگاه در حوزه‌های مختلف، به بیان مشکلات دانشگاه نیز پرداخت.
وی ضمن اشاره به تعداد مقالات سال 1400 و ارجاعات آن، اظهار کرد: حدود 7 میلیارد تومان در این حوزه قرارداد خارجی داشته‌ایم و همچنین 21 پژوهشگر پسادکتری را جذب کرده‌ایم.
صادقی ادامه داد: 10 مورد فرصت مطالعاتی، 18 نشریه پژوهشی، استقرار 30 شرکت در مراکز رشد دانشگاه، 11 شرکت دانش بنیان، راه‌اندازی زیست‌بوم نوآوری و فناوری دانشگاه با سه هزار و 500 متر مربع از دیگر اقدامات این حوزه است.
رئیس دانشگاه کردستان به عملکرد بخش فرهنگی و دانشجویی اشاره کرد و افزود: در نیمسال نخست 12 و نیمسال دوم 10 میلیارد تومان وام به 2 هزار نفر از دانشجویان داده شده است.
وی اعلام کرد: تعداد دانشجویان اسکان داده شده در خوابگاه‌ها در نیمسال نخست 850 نفر و در نیمسال دوم چهار هزار و 200 نفر بوده است.
صادقی در ادامه به سایر برنامه‌های فرهنگی و دانشجویی برگزار شده در دانشگاه نیز اشاره کرد و افزود: 737 دانشجوی بین‌الملل از 7 ملیت مختلف در دانشگاه در حال تحصیل هستند و تا کنون 41 مورد تبادل دانشجو، 10 استاد و 5 کارمند نیز با دانشگاه‌های خارجی داشته‌ایم.
وی به پروژه‌های مشترک تحقیقاتی، برگزاری دوره‌های مشترک دکتری، همکاری با پژوهشگران ایرانی خارج از کشور، نشست و تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های خارجی نیز اشاره کرد.
صادقی همچنین به مصوبات سفر رئیس جمهور نیز اشاره کرد و گفت: در این سفر 140 میلیارد تومان به 11 پروژه دانشگاه که شامل خوابگاه، محوطه سازی، تجهیزات و ... است، اختصاص داده شد.
رئیس دانشگاه کردستان اعلام کرد: در تعداد دانشجوی کارشناسی و ارشد مطابق برنامه راهبردی دانشگاه عمل شده و 103 درصد تحقق داشته‌ایم، همچنین در مقطع دکتری به دلیل کمبود رشته ها 54 درصد تحقق، در جذب دانشجویان خارجی 126 درصد، اعضای هیات علمی 87 درصد، مقالات خارجی 104 درصد، دانشمندان پر استناد 133 درصد و همایش‌های بین‌المللی 100 درصد تحقق داشته‌ایم.
وی در پایان به مشکلات داخلی و خارجی دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد: عدم ابلاغ بودجه، مشکل اقامت دانشجویان افغانستانی، کمبود سرانه فیزیکی، کمبود خوابگاه، تجهیزات دانشگاهی، کمبود تسهیلات رفاهی و ... از جمله مهمترین مشکلات دانشگاه هستند.

در ادامه این جلسه، اسماعیل زارعی‌کوشا با بیان اینکه دانشگاه کردستان مسیر رشد و ارتقاء را در شاخصه‌های علمی طی کرده، افزود: خوشبختانه استان از ظرفیت خوب دانشگاه کردستان برخوردار بوده و با وجود محدودیت‌ها و مشکلات مالی که وجود دارد توانسته به خوبی رشد کند.
زارعی کوشا افزود: رویکرد ما در استان کردستان این بوده که از ظرفیت دانشگاه کردستان به عنوان یک دانشگاه نه تنها برای پرورش، تعلیم و تربیت دانشجو و بلکه به منظور استفاده از ظرفیت علمی آن برای حل مشکلات استان بهره‌ گیریم. 
به گفته وی، مدیریت استان و مجموعه‌های سازمانی باید به سمتی هدایت شوند که از امکانات و تولیدات علمی این دانشگاه در زمینه‌های مختلف از جمله مسئله مهم آب استفاده کنیم زیرا مجموعه دانشگاه با دلسوزی و دغدغه‌مندی بالایی در این حوزه ورود کرده‌اند. 
استاندار کردستان تصریح کرد: کلیه دستگاه‌ها را ملزم کردیم که با مجموعه دانشگاه ارتباط مستمر داشته باشند و از نگاه علمی مجموعه دانشگاه استفاده کنند و همچنین یک درصد اعتبارات هزینه‌ای خود را علاوه بر اعتبارات مصوب تحقیقاتی به منظور انجام فعالیت‌های پژوهشی و توسعه فعالیت‌های علمی و فناوری هزینه نمایند.
وی به پروژه‌های عمرانی اشاره کرد و افزود: پروژ‌ه‌های دانشگاه کردستان را جزو اولویت‌های استانداری قرار داده‌ایم تا محوطه‌سازی دانشگاه‌ و همچنین مسکن اساتید را پیش از فصل سرما انجام دهیم.