درباره رشته حقوق

رشته حقوق یکی از محبوب‌ترین رشته‏‌های داوطلبان گروه علوم انسانی است. دامنه گرایش‏‌های رشته حقوق گسترده و در کلیه روابط زندگی امروز قابل ملاحظه است.  دانش‌آموختگان این رشته باید از جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی، و فن بیان خوب و کافی برخوردار باشند.
علم حقوق با جامعه‌شناسی، روانشناسی، و علوم فلسفی آمیخته است، و یک حقوقدان مطلع باید از این علوم آگاهی‏ کافی داشته باشد. همچنین یک دانشجوی حقوق برای این که در رشته خود موفق گردد لازم است که به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد، چون منطق حقوق در ضمن این که شباهت‏‌های زیادی به منطق ریاضی دارد، یک منطق اقناعی و خطابی است.
یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب او قرار می‏‌گیرند و یا دادگاهی را که مأمور رسیدگی به دعوا است، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند. در نتیجه باید به زبان و ادبیات مسلط باشد. در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد، همچنین دانشجویان حقوق با مفاهیم اساسی فقه و اصول در اسلام، جامعه‌‏شناسی، روان‏شناسی، امور مالی و پزشکی قانونی و غیره آشنا می‏‌شوند.

در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان آن، که از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی وارد بازار کار می‏‌شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس با دشواری‌هایی توام است و بویژه متقاضیانی که علاقه‌مند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت‏‌هایی مواجه می‏‌شوند.

اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقمند می‏تواند پس از گواهی لیسانس و با تکیه بر معلومات خود در شغل‏های متنوعی مثل قضاوت،  وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک‏‌ها، شهرداری‏‌ها، شرکت‏‌ها و وزارتخانه‌‏ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی مشغول فعالیت شوند.

در مهرماه سال ۱۳۸۶ دانشگاه کردستان اقدام به پذیرش دانشجو بعنوان اولین ورودی‌های رشته حقوق نمود. در مهرماه ۱۳۹۱ نخستین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در گرایش حقوق جزا و جرم‌شناسی در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل شدند.

دروس پایه

مقدمه علم حقوق، حقوق جزای عمومی، حقوق اساسی، حقوق مدنی، مبانی علم اقتصاد، عربی، مالیه عمومی، مبانی جامعه شناسی

دروس اصلی و تخصصی

آئین دادرسی مدنی، متون حقوقی، آئین دادرسی کیفری، حقوق اساسی، حقوق جزای عمومی، حقوق بین‌المللی عمومی، حقوق سازمان‌های بین‌المللی، حقوق اداری، اصول فقه، متون فقه، حقوق تجارت، قواعد فقه، حقوق تطبیقی، ادله ثبات دعوی، حقوق کار، پزشکی قانونی، کار تحقیقی، حقوق بین‌المللی خصوصی