درباره گروه مشاوره

گروه آموزشی مشاوره با گرایش خانواده در مقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۳۹۱ در مکان دانشکده  علوم انسانی و اجتماعی تأسیس گردید و با پذیرش ۵ دانشجو در مهرماه ۱۳۹۱ فعالیت آموزشی خود را شروع کرد.
توضیح اینکه گروه مشاوره از بدو تاسیس در سال ۱۳۹۱ به عنوان یک گروه مستقل از روانشناسی جدا شد و به فعالیت‌های آموزشی خود در گرایش مشاوره خانواده ادامه داده است و در سال ۱۳۹۴ در گرایش مشاوره مدرسه اقدام به پذیرش دانشجو نمود. 
این گروه در نظر دارد، با توجه به اینکه مجوز گرایش‌های دیگر مشاوره را نیز دارا می‌باشد، سالهای آتی در گرایش‌های مشاوره شغلی و توانبخشی نیز دانشجو بپذیرد. در برنامه حداقل سه سال آتی، برنامه برای پذیرش دانشجوی دکتری مشاوره به جدیت در دستور کار این گروه قرار دارد.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در تمام رشته‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته گروه علوم انسانی شرکت کنند. و در صورت پذیرفته شدن بعضی واحدهای پیش‌نیاز را بگذرانند. ولی در صورت ادامه همین رشته می‌توانند در رشته مشاوره و در گرایش‌های ذیل ادامه تحصیل دهند.

  • مشاوره خانواده
  • مشاوره شغلی
  • مشاوره مدرسه‌ای
  • مشاوره توانبخشی
  • مشاوره عمومی


خوب گوش‌ دادن و خوب سخن گفتن دو ویژگی مهم و ضروری برای دانشجوی رشته مشاوره است. یک مشاور باید بتواند با صبر و بردباری و آرامش درونی خود، فضای مناسبی برای مراجعه کننده ایجاد کند و به او اجازه دهد که خود را تخلیه کرده و دغدغه‌های ذهنی خویش را بیان کند. یک مشاور خوب باید از مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و مذهبی جامعه نیز اطلاع داشته باشد.