مرکز بهداشت، درمان و مشاوره

معرفی

آشنایی با مرکز مشاوره و خدمات روان­شناختی دانشگاه کرستان:
یکی از واحدهای مهم هر دانشگاه، مرکز مشاوره دانشجویی است. این واحد مستقیماً زیر نظر معاونت دانشجویی دانشگاه فعالیت می‌نماید و هدف آن رشد و افزایش سطح توانمندی‌ها، استعدادها و به طور کلی ارتقاء سطح سلامت روان دانشجویان می‌باشد. فعالیت‌های مختلف و متعددی در حوزه پیشگیری، درمان و ارتقاء سلامت روانی دانشجویان انجام می‌گیرد. چنین فعالیت‌هایی با همکاری متخصصانی از رشته‌ها و حوزه‌های مختلف شامل روانپزشک، روانشناس بالینی، مشاوره، مددکاری اجتماعی، روان‌سنجی و در کنار کادر اداری مجرب صورت می‌گیرد. این مرکز از ۷ واحد تخصصی تشکیل شده که عبارتند از :
  1. واحد پذیرش
  2. واحد مشاوره
  3. واحد درمان
  4. واحد مددکاری
  5. واحد روانسنجی
  6. واحد آموزش
  7. واحد انتشارات

در ادامه توصیف کوتاهی از خدمات مرکز مشاوره دانشجویی آمده است:
 

مشاوره و روان درمانی فردی

دانشجویان پس از پذیرش بر اساس نوع و عمق مشکلاتشان به واحدهای مشاوره و درمان ارجاع می‌شوند. مراجعین در مشاوره و درمان فردی به صورت حضوری از افراد متخصص کمک می‌گیرند. در این حوزه خدمات در زمینه‌های تشخیص و درمان اختلالات روانی شامل اضطراب، افسردگی، پرخاشگری، سازگاری، عاطفی، رفتاری، شخصیتی، روابط بین فردی، تحصیلی، ازدواج، خانوادگی و … صورت می‌گیرد. لازم به توضیح است که کلیه اطلاعات دانشجویان در این مرکز محرمانه است.


دارو درمانی

دارو توسط روانپزشک متخصص و ماهر و با توجه به تشخیص روانپزشکی به افرادی که نیاز دارند ارایه می‌شود.


راهنمایی و مشاوره تحصیلی

افرادی که علاقمند به یادگیری روش‌های مناسب مطالعه هستند و یا در صدد تغییر رشته تحصیلی خود، شناسایی استعدادها و رغبتها و به دنبال رفع مشکلات مطالعه و یادگیری هستند از این نوع مشاوره بهرمند می‌شوند.
راهنمایی و مشاوره پیش از ازدواج: افرادی که قصد همسرگزینی دارند، با معیارهای علمی انتخاب آشنا شده و راهنمایی‌های لازم را دریافت می‌کنند. در این حوزه بر مهارت‌های ارتباطی و شناخت تفاوت‌های فردی و نیازهای یک زندگی مشترک تاکید می‌شود.


خانواده درمانی

افرادی که علاقمند هستند به زندگی خانوادگی خود معنای عمیق‌تری ببخشند و یکنواختی زندگی را مرتفع سازند و یا دچار مشکلات خانوادگی هستند، جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت خود می‌توانند از این خدمات استفاده نمایند.


مشاوره در بحران

در زندگی هر فردی مراحل بحرانی وجود دارد و افرادی که دچار بحرانهای روانی، اجتماعی، و خانوادگی شده‌اند می‌توانند از این مشاوره بهره گیرند.


مشاوره گروهی

ارائه خدمات به شکل گروهی ویژه افرادی است که دارای مشکلات مشترک هستند و مشاور تشخیص می دهد که این نوع مشکلات در گروه سریعتر و بهتر قابل حل می‌باشند.


کانون های دانشجویی همیاران سلامت روان

مرکز مشاوره به منظور بهره گیری بهینه از ظرفیت بی بدیل دانشجویان داوطلب در زمینه گسترش فعالیت های بهداشت روانی و با توجه به تاثیر ماندگار و موثر گروه همسالان در دانشگاه، اقدام به راه اندازی کانون همیاران سلامت روان کرده است. از جمله اقدامات این کانون تلاش در جهت تقویت روحیه نوع دوستی در بین دانشجویان، مشارکت در برگزاری سمینار و همایش و نشست های تخصصی است.


مشاوره تلفنی

شماره تماس ............ و ................. جهت پاسخگویی به مشکلات دانشجویان و اولیاء محترم می‏باشد.


مددکاری

پیگیری مسائل و مشکلات مراجعین در زمینه‌های مربوط به خوابگاه‌ها، امور تحصیلی، شغلی، و در صورت ضرورت بستری، بازدید از منازل و کمک در جهت رفع نیازهای اولیه، از وظایف مهم این واحد می‌باشد.


سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی

مرکز مشاوره به منظور آگاهی بیشتر دانشجویان و بالا بردن سطح علمی و مهارتهای عملی، اقدام به برگزاری جلسات سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف می‌نماید. کارگاه‌های آموزشی پیش و پس از ازدواج، آموزش پیشگیری از اعتیاد، آموزش مهارتهای زندگی از قبیل مدیریت استرس، کنترل خشم، روابط بین فردی از جمله این کارگاه‌هاست که به دفعات برگزار می‌گردد و از طرق مختلف به دانشجویان اطلاع رسانی می-شود.


مشاوره در خوابگاه

مرکز مشاوره برای دانشجویانی که در خوابگاه اسکان دارند اقدام به ارائه خدمات مشاوره‌ای در داخل خوابگاه در ساعات غیر اداری می‌نماید. هر خوابگاه برنامه مشاوره مخصوص خود را دارد که افراد می‌توانند جهت مشاوره به دفتر مشاوره خوابگاه مراجعه نمایند.


از دیگر وظایف مرکز مشاوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
برگزاری جلسات با دانشجویان و پاسخگویی به پرسشهای آنان در مورد مسائل روانی و اجتماعی به کمک کارشناسان و افراد متخصص و صاحب نظر
تحقیق درباره مسائل و مشکلات دانشجویان دانشگاه برای شناخت عوامل آسیب زا
برقراری ارتباط با سایر واحدهای دانشگاهی برای کمک به حل مشکلات دانشجویان
جلب مشارکت دانشجویان در زمینه فعالیتهای بهداشت روانی


گروه درمانی

مرکز مشاوره برای برخی از مشکلات روانشناختی نظیر اهمال‌کاری و اضطراب اجتماعی اقدام به ارائه خدمات گروه‌درمانی می‌نماید. در این نوع خدمات، افرادی که دچار یکی از مشکلات فوق می‌باشد جهت افزایش اثربخشی درمان، به صورت گروهی و تحت نظر متخصص روانشناس مورد درمان قرار می‌گیرند.


گروه همخوان

یکی دیگر از خدمات مرکز مشاوره، حضور متخصص بهداشت روان در گروه-های همخوان دانشجویی است. در این گروه، دانشجویان به همراه یک متخصص روانشناس کتاب-هایی را با موضوع روانشناسی کاربردی انتخاب و پس از مطالعه مورد بحث و گفتگو قرار می‌دهند.

مرکز بهداشت، درمان و مشاوره