17 06 2022

رئیس دانشگاه کردستان گفت: بودجه وزارت علوم در سال 1401، 38 هزار میلیارد تومان بوده که سهم استان کمتر از یک درصد بوده است.

رئیس دانشگاه کردستان: سهم کردستان از بودجه وزارت علوم کمتر از یک درصد بوده است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه کردستان، دکتر رحمت صادقی در نشست عضو هیات رئیسه مجلس و کمیسون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری استان کردستان، ضمن ارائه گزارشی از تعداد دانشگاه‌ها و مراکز علمی استان و همچنین تعداد هیات علمی و دانشجویان آنها، اظهار کرد: در مجموع در 36 مرکز دانشگاهی استان کردستان هزار و 167 عضو هیات علمی حضور دارند و 45 هزار و 700 دانشجو نیز در حال تحصیل هستند.
وی با اشاره به اینکه کردستان دو درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: 1.3 درصد از دانشجویان کشور در دانشگاه‌های استان مشغول به تحصیل هستند و اگر بخواهیم به میانگین کشوری برسیم باید 7 دهم درصد دانشجویان خود را افزایش دهیم.
وی به تعداد اعضای هیات علمی اشاره و عنوان کرد: کمتر از یک درصد از اعضای هیات علمی کشور در استان کردستان هستند که نسبت به جمعیت استان، کمتر از نصف میانگین کشوری است.
رئیس دانشگاه کردستان اعلام کرد: بودجه وزارت علوم در سال 1401، 38 هزار میلیارد تومان بوده که سهم استان کمتر از یک درصد بوده است.
وی با اشاره به اینکه مراکز آموزش عالی استان تنها دو ردیف بودجه‌ای دارند، به مقایسه بودجه آموزش عالی استان کردستان با سایر استان‌ها پرداخت.
دکتر صادقی خاطرنشان کرد: در استان کردستان به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، 2 هزار و 800 دانشجو داریم که میانیگن کشوری حدود 4 هزار و 300 نفر است و کردستان در این رابطه استان آخر کشور است.
وی با اشاره به اینکه 90 درصد بودجه همه دانشگاه‌ها مستقیما با تعداد دانشجو در ارتباط است، یادآور شد: در دانشگاه کردستان به ازای هر دانشجوی کارشناسی 8.8 میلیون تومان در سال 99 بودجه اختصاص داده شده است و این در حالیست که میانگین کشوری 12 میلیون تومان است و این نشان دهنده ناعادلانه بودن توزیع بودجه است.
رئیس دانشگاه کردستان در ادامه به جایگاه دانشگاه کردستان در رتبه‌بندی‌های داخلی و خارجی اشاره کرد و افزود: یکی از نقاط قوت دانشگاه کردستان دیپلماسی علمی بین‌المللی است که توانسته است 800 دانشجوی خارجی از ملیت‌های مختلف جذب کند و علاوه بر این با دانشگاه‌های مختلف تبادل استاد و دانشجو داشته است.
وی در ادامه به مشکلات دانشگاه اشاره کرد و صدور و تمدید اقامت برای دانشجویان افغان، بودجه پایین در مقایسه با میانگین کشوری، کمبود تجهیزات آموزشی و پژوهشی، کمبود فضای خوابگاهی، کمبود تعداد رشته‌های دکتری و بالا بودن آمار نیروهای شرکتی را از از جمله این مشکلات عنوان کرد.