17 07 2022

رئیس دانشگاه کردستان ضمن اشاره به مسئولیت اجتماعی و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود، آمادگی این دانشگاه برای همکاری در رابطه با شهر خلاق موسیقی را اعلام کرد.

اعلام آمادگی دانشگاه کردستان برای همکاری در رابطه با شهر خلاق موسیقی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه کردستان، دکتر رحمت صادقی پیش از ظهر امروز در نشست مشترک دانشگاه و شهرداری سنندج به منظور انعقاد تفاهم‌نامه دانشنامه موسیقی در راستای شهر خلاق موسیقی، که در سالن جلسات ریاست دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: متولی شبکه شهرهای خلاق در جهان یونسکو است که یک سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی است و در کشور ما هم نهاد مرتبط با یونسکو زیر مجموعه وزارت علوم است بنابراین در رابطه با انتخاب شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی، دانشگاه کردستان باید پای ثابت و اصلی این کار باشد.
وی افزود: هدف یونسکو از شبکه شهرهای خلاق رفاه مردم، آسایش، توسعه شهرها، صلح و زیست‌پذیر بودن شهرها است و این بدین معناست که همه ما از آن نفع می‌بریم چنانچه اگر شهر برای زندگی مناسب‌تر باشد، هم زندگی در آن برای ما راحتتر و هم موجب پیشرفت دانشگاه خواهد شد.
رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه کردستان، عنوان کرد: دانشگاه کردستان یکی از دانشگاه‌های موفق در جذب دانشجویان خارجی است که از جمله دلایل انتخاب این دانشگاه از سوی دانشجویان خارجی علاوه بر ظرفیت‌های دانشگاه و سطح علمی آن، زیبایی شهر و جذابیت‌های آن است و این نشان‌دهنده آن است که همه از زیبایی و پیشرفت شهر منتفع خواهیم شد.
وی با اشاره به انتخاب سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی، تصریح کرد: شهرداری تنها مسئول و متولی این امر مهم نیست بلکه ما قبول داریم که دانشگاه کردستان هم در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در این راستا وظایفی بر عهده دارد.
وی دانشکده هنر و گروه‌های موسیقی، معماری و شهرسازی، حضور اساتید سرآمد و برجسته در دانشگاه، پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان و گروه‌های زیر مجموعه آن و دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی را از جمله پتانسیل‌های دانشگاه برای نقش‌آفرینی در این مسئله دانست و آمادگی دانشگاه برای همکاری را اعلام کرد.
وی با اشاره به تلاش‌های گروه موسیقی دانشگاه کردستان، اظهار کرد: برای حمایت از این گروه و سایر گروه‌های آموزشی که در راستای مسئولیت اجتماعی کار کنند، آمادگی خود را اعلام می‌کنیم.
دکتر صادقی ادامه داد: تهیه دانشنامه، اختصاص بخشی از پژوهش‌ها به این مسئله، چاپ کتاب، برگزاری رویدادهای مختلف و همکاری‌های بین‌المللی نظیر ارتباط با سایر شهرهای خلاق جهان و انعقاد تفاهم‌نامه با آنها و برگزاری کنفرانس‌های مشترک از جمله اقداماتی است که می‌توانیم در رابطه با شهر خلاق موسیقی در دانشگاه انجام دهیم.
رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه ضمانت اجرایی تفاهم‌نامه کم است، تاکید کرد: در رابطه با شهر خلاق موسیقی می‌توانیم یک قرارداد سه جانبه بین دانشگاه، شهرداری سنندج و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منعقد کنیم اما عقد قرارداد را می‌توان به ارائه پروپوزال و برآورد هزینه منوط کرده و سپس در شورای برنامه‌ریزی استان برای تصویب آن تلاش کرده و اعتباری را برای انجام آن جذب کنیم.
وی ضمن اشاره به تهیه دانشنامه موسیقی در راستای شهر خلاق موسیقی، تاکید کرد: ما معتقدیم تمامی استانداردها و اصول علمی باید رعایت شود و به خاطر کمبود زمان نباید اعتبار علمی دانشگاه را زیر سوال ببریم و بتوانیم کاری آبرومند را برای موسیقی کردی انجام دهیم.

سایر تصاویر