دسترسی سریع

بدنه خبر

دانشگاه کردستان / پورتال اخبار / بدنه خبر
چاپ کتاب با عنوان «Renewable Integrated Power System Stability and Control» توسط دکتر هیمن گل‌پیرا و دکتر حسن بیورانی
دوشنبه، 24 آبان 1400
چاپ کتاب با عنوان «Renewable Integrated Power System Stability and Control» توسط دکتر هیمن گل‌پیرا و دکتر حسن بیورانی
این کتاب توسط جناب آقای دکتر هیمن گل‌پیرا و جناب آقای دکتر حسن بیورانی از اعضا هیات علمی دانشگاه کردستان و جناب آقای دکتر آرتورو رومان مسینا از مرکز تحقیقات پیشرفته مکزیکو و رییس زیرکمیته تحلیل دینامیکی سیستم‌های قدرت IEEE در انتشارات Wiley-IEEE چاپ شده است.
نرخ رشد قابل توجه انرژی در کنار مسائل زیست محیطی، هزینه‌های سرمایه‌گذاری کمتر و همچنین کنوانسیون‌های بین‌المللی در مورد آلایندگی، کشورهای دنیا را به سمت بهره‌گیری هرچه بیشتر از منابع تجدیدپذیر انرژی چه در قالب مزارع تولیدی انرژی خورشیدی و بادی و یا منابع تولید پراکنده سوق داده است. در این میان، مطالعات انجام شده نشان از نیاز روزافزون کشورها به انرژی الکتریکی را دارد. برای مثال، در پروژه‌ای تحت عنوان پروژه 2040  استنفورد-ایران نیز از افرایش متوسط سالانه 4/2 گیگاواتی ظرفیت تولید شبکه ایران از سال 1990 و به‌صورت ادامه‌دار تا سال 2040 خبر می دهد که خود ضرورت هرچه بیشتر بهره‌گیری از این منابع را در کشورهای در حال توسعه آشکار می‌سازد. بنابراین در چند سال آینده حجم قابل‌توجهی از افزایش توان در سرتاسر دنیا از طریق این دسته از منابع تامین خواهد شد. این نوع پیشرفت فیزیکی در کنار افزایش پیچیدگی سیستم و همچنین عدم قطعیت‌های فراوان بوجود آمده ناشی از حضور این منابع، کارایی روش‌های سنتی برای تحلیل پایداری و کنترل سیستم‌های قدرت را با چالش مواجه ساخته است. بنابراین انجام مطالعات دینامیکی به‌منظور بررسی وضعیت شبکه در حضور این منابع و پیش‌بینی حوادث احتمالی و جلوگیری از گسترش پیامدهای مخرب که منجر به ایجاد خاموشی‌های گسترده می‌شود امری ضروری است.
 کتاب "کنترل و پایداری سیستم‌های قدرت با حضور منابع تجدیدپذیر انرژی" در راستای پاسخگویی به این نیاز در 8 فصل و 320 صفحه تهیه شده است. در مقدمه کتاب ضرورت توجه به منابع تجدیدپذیر انرژی و افق کشورها در بهره‎‌گیری از این منابع و همچنین اثرات دینامیکی این منابع آورده شده است. این کتاب با بهره‌گیری از نتایج عملی سیستم‌های قدرت در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، ژاپن، فرانسه، مکزیک و ایران مرجعی کامل را برای محققین و مهندسین صنعت برق و همچنین دانشجویان فرآهم آورده است. پرداختن به مفاهیم پایداری و کنترل سیستم‌های قدرت در حضور منابع تجدیدپذیر انرژی و تولیدات پراکنده، نقش ذخیره‌سازهای انرژی در آینده شبکه‌های قدرت، کاربرد داده‌های اندازه‌گیری شده در کنترل و بهبود پایداری سیستم‌های قدرت و همچنین مدل‌سازی سیستم‌های قدرت از جمله نقاط قوت این کتاب است. این کتاب توسط جناب آقای دکتر هیمن گل‌پیرا و جناب آقای دکتر حسن بیورانی از اعضا هیات علمی دانشگاه کردستان و جناب آقای دکتر آرتورو رومان مسینا از مرکز تحقیقات پیشرفته مکزیکو و رییس زیرکمیته تحلیل دینامیکی سیستم‌های قدرت IEEE در انتشارات Wiley-IEEE  چاپ شده است.
 
منبع: معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه کردستان
 
پورتال اخبار