دسترسی سریع

بدنه خبر

دانشگاه کردستان / پورتال اخبار / بدنه خبر
دانشگاه کردستان پیشرو در آموزش و توسعه زبان فارسی
سه‌شنبه، 16 شهریور 1400
دانشگاه کردستان پیشرو در آموزش و توسعه زبان فارسی
دانشگاه کردستان با راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان و آموزش بیش از 1300 زبان آموز دانشجو و غیر دانشجوی خارجی، راه‌اندازی کرسی مجازی آموزش زبان فارسی در اقلیم کردستان عراق و ایجاد دوره مشترک دکتری زبان فارسی با دانشگاه سلیمانیه توانسته است در چند سال گذشته نقشی موثر در توسعه زبان فارسی و معرفی این زبان در خارج کشور ایفا نماید.
یحیی اسعدی، رئیس مرکز آموزش زبان به غیر فارسی زبانان دانشگاه کردستان، در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه کردستان، در خصوص فعالیت مرکز زبان فارسی در دانشگاه کردستان، اظهار کرد: مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در دانشگاه کردستان، فعالیت‌های آموزشی حضوری خود را از ابتدای سال 1396 با اخذ مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز و همزمان با شروع به کار مرکز، دوره‌های آموزشی را در سطوح مختلف برای زبان آموزان برگزار کرده است.

وی افزود: ساختمان مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان در دانشگاه کردستان، با مساحتی حدود 300 متر مربع در سال 1398 با حضور تعدادی از مسوولین وزارتی و استانی افتتاح شد. ایشان با اشاره به برگزاری اردوی‌های سیاحتی و زیارتی متعدد قبل از شیوع کرونا برای زبان‌آموزان در راستای آشنایی بیشتر کشور ایران، بیان کرد: در همین راستا اردوهای گردشگری درون شهری و ایرانگردی به مناطق مختلف از جمله شهرهای مشهد مقدس، اصفهان، زنجان، کرمانشاه، همدان، لالجین و غارعلیصدر، به منظور آشنایی با فرهنگ و تمدن ایرانی و یادگیری بهتر زبان فارسی در محیط فارس‌زبان به موازات آموزش برگزار شد که با استقبال پرشور دانشجویان همراه بود. اسعدی همچنین با اشاره به اردوی زیارتی_آموزشی به مشهد مقدس، ذکر کرد: در این سفر دانشجویان بین‌المللی از زیارت مرقد مطهر امام رضا(ع)، آرامگاه فردوسی (خداوندگار شعر فارسی)، آرامگاه عطار نیشابوری در شهر زیبا و ادب پرور نیشابور و از دانشگاه فردوسی و مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بازدید کردند از راهنمایی‌های مسئولین و کارشناسان روابط بین‌الملل و مرکز آموزش زبان فارسی آن دانشگاه بهره مند شدند. وی در خصوص اردوهای گردشگری دانشجویان بین الملل گفت: دوره‌های آموزش زبان فارسی مرکز دانشگاه کردستان نه تنها فرصتی برای یادگیری زبان فارسی است،  بلکه شرایطی را فراهم می‌نماید تا زبان‌آموزان خارجی از نزدیک با آداب و رسوم و فرهنگ غنی ایرانی در نقاط مختلف کشورمان آشنا شوند.

رئیس مرکز آموزش زبان به غیر فارسی زبانان دانشگاه کردستان، با بیان اینکه همزمان با شیوع ویروس کرونا پروسه‌ آموزش مرکز به شیوۀ مجازی بدون وقفه ادامه یافت و روند رضایتبخش فعالیت‌های آموزشی همچنان ادامه دارد، افزود: این مرکز با برگزاری دوره‌های موفق در سطوح مختلف و کلاس‌های متعدد توانسته است مسیر درخشان و روشنی را در عرصۀ گسترش آموزش زبان فارسی طی کند.

اسعدی تصریح کرد: کلاس‌های مجازی آموزش زبان فارسی در چهار سطح نوآموز، مقدماتی، میانی و پیشرفته با شرکت تعداد چشمگیری از متقاضیان آموزش زبان فارسی و به میزان 120 ساعت در هر دوره برگزار می‌شود. وی بیان کرد: در سال 1399 در سه سطح مقدماتی، میانی و پیشرفته با شرکت تعداد 590 نفر از متقاضیان از آموزش زبان فارسی بهره مند شده‌اند.

رئیس مرکز آموزش زبان به غیر فارسی زبانان دانشگاه کردستان، خاطرنشان کرد: امسال نیز  تعداد 125 نفر زبان‌آموز عرب‌زبان، 10 نفر زبان آموز ترکمن زبان و 138 نفر زبان‌آموزکُرد‌زبان غیردانشجو از کشور عراق که در سایر دانشگاه‌های ایران تحصیل می‌کنند و همچنین 55 نفر دانشجوی کُردزبان دانشجوی دانشگاه کردستان از کشور عراق که در مجموع 328 نفر بودند در کلاس های آموزش زبان فارسی شرکت کردند.

اسعدی با اشاره به اینکه این مرکز در راستای برگزاری موفق دوره‌های آموزش زبان فارسی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چندین بار مورد تقدیر قرار گرفته است، ذکر کرد: با توجه به پیگیری‌های مدیریت روابط بین‌الملل در خصوص برگزاری آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی (سامفا) در این دانشگاه و موافقت معاونت گسترش زبان فارسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از مرحله دوم به بعد این آزمون با موفقیت در دانشگاه کردستان برگزار می‌شود و در اکثر این آزمون‌ها، دانشگاه کردستان بیشترین تعداد شرکت‌کننده را در میان مراکز برگزارکنندة سامفا در داخل و خارج کشور داشته است که نتیجه عملکرد موفقیت آمیز مرکز آموزش زبان فارسی در زمینه تبلیغات وسیع و تعامل دوجانبة مرکز آموزش زبان فارسی این دانشگاه با زبان‌آموزان بوده‌است.

ایشان همچنین اظهار داشتند در نتیجه عملکرد موفق مرکز زبان دانشگاه کردستان، مسوولیت تشکیل کرسی مجازی آموزش زبان فارسی در اقلیم کردستان در سال 1399 به دانشگاه کردستان واگذار گردید.

وی خاطرنشان کرد: کلاس‌های آموزشی این مرکز و کرسی مجازی آموزش زبان فارسی این دانشگاه، با حضور زبان‌آموزانی از کشور عراق و دیگر ملیت‌ها تشکیل شده و به شکل قابل توجهی مورد استقبال قرار گرفته است. رئیس مرکز آموزش زبان به غیر فارسی زبانان دانشگاه کردستان، ادامه داد: در این کلاس‌ها، علاوه بر آموزش رسمی زبان فارسی، سعی بر آن است تا زبان‌آموزان با فرهنگ و تمدّن غنی ایرانی آشنا شوند. بر همین اساس، مدرسان توانمند و دلسوز با به کارگیری روش‌های خلاقانه در تدریس، مطالب متنوع، مؤثر و سودمندی را با جدیت در کلاس‌های مرکز ارائه می‌کنند. همچنین، در سطوح پیشرفته داستان‌گویی، ارائۀ کنفرانس دربارۀ موضوع‌های تخصصی مرتبط با رشتۀ درسی، بازی‌های زبانی و… با راهنمایی مدرسان انجام می‌گیرد.

اسعدی در پایان سخنان خود یادآور شد: دانشگاه کردستان با دارا بودن مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان بسیار فعال و آموزش بیش از 1300 زبان‌آموز خارجی دانشجو و غیر دانشجو در طی سه سال گذشته و همچنین راه‌اندازی کرسی آموزش زبان فارسی در اقلیم کردستان عراق و دوره مشترک دکتری زبان فارسی با دانشگاه سلیمانیه، نقشی موثر در توسعه زبان فارسی در خارج کشور ایفا نموده است و در صدد است با توسعه زیرساختهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در این راستا قدمهای بیشتری بردارد.

نمونه‌ای از تقدیر‌های وزارت علوم از مرکز زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه کردستان:

 
منبع: مدیریت امور بین‌الملل
 
برچسب‌ها:

مدیریت امور بین‌الملل

ویژه

 
پورتال اخبار