دسترسی سریع

بدنه خبر

دانشگاه کردستان / پورتال اخبار / بدنه خبر
گزارش ادامه فعالیت‌های آموزشی دانشگاه کردستان در قالب آموزش الکترونیکی
دوشنبه، 19 اسفند 1398
گزارش ادامه فعالیت‌های آموزشی دانشگاه کردستان در قالب آموزش الکترونیکی
در حالیکه شیوع ویروس کرونا مدارس و دانشگاه‌های کشور را به تعطیلی کشانده است دانشگاه کردستان با همت اعضا هیئت علمی و دانشجویان این دانشگاه و به کمک سرمایه کارشناسی و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری دانشگاه تمام تلاش خود را برای استمرار فعالیت‌های آموزشی انجام داده و از این اتفاق به عنوان فرصتی برای توسعه استفاده از تکنولوژی نوین در حوزه آموزش و ارتقای کیفیت آموزشی استفاده کرده است.

دانشگاه کردستان با همکاری و همدلی همه اساتید، دانشجویان، مدیران و پرسنل خدوم و همچنین با بهره‌گیری از توان فنی بالقوه توانسته است یکی از معدود دانشگاه‌های کشور باشد که خدمات آموزشی آن در شرایط تعطیلی دانشگاه‌ها در حال استمرار باشد. در این راستا دانشگاه کردستان برای دومین هفته متوالی (از 17 تا 23 اسفند) توانسته است با برنامه ریزی مناسب کلاس‌های آموزشی خود درتمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را به شیوه آموزش الکترونیکی برگزار نماید. شایان ذکر است دانشگاه کردستان دارای 46 گروه آموزشی، 56 رشته کارشناسی، 114 رشته کارشناسی ارشد و 30 رشته دکتری می باشد. در این دانشگاه در حدود 11450 دانشجو (7700 دانشجوی کارشناسی، 3200 دانشجوی کارشناسی اشد و 550 دانشجوی دکتری) در حال تحصیل هستند. بیش از 500  دانشجوی بین الملل ( عمدتا از کردستان عراق ) در دانشگاه کردستان تحصیل می کنند که امکانات نرم افزاری آموزش مجازی برای این دانشجویان نیز فراهم شده است و آموزش این دانشجویان در خارج از کشور در قالب آموزش الکترونیکی در حال انجام است. در نیمسال جاری دروس دانشگاه توسط حدود 830 مدرس (380 هیئت علمی تمام وقت و 450 مدرس مدعو) تدریس می شوند. همچنین بیش از 4500 جلسه درس در هفته برگزار میشود که 2833 مورد آن تئوری بوده و به صورت الکترونیکی ارائه می شود. در مجموع در هر ساعت آموزش مجازی در دانشگاه به طور میانگین بیش از 1250 دانشجو حضور دارند.

از اواخر بهمن ماه سال جاری که احتمال شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کلاس‌های درسی قوت گرفت، مدیریت دانشگاه کردستان پس از کار کارشناسی تصمیم گرفت که فرایندهای آموزشی دانشگاه را برای شرایط بحرانی آماده نماید به نحوی که کمترین لطمه نیز به امر آموزش وارد نشود. در این راستا حوزه معاونت آموزشی به کمک مجموعه مدیریت فناوری تمامی بسترهای لازم را برای ارائه دروس به شیوه الکترونیکی در تمامی مقاطع در اسرع وقت مهیا نمودند. برای این مهم مدیریت آموزشهای آزاد و الکترونیکی دانشگاه تمامی اطلاعات اساتید و مدرسان شامل 830 نفر استاد، 11450 نفر دانشجو و 4500 دروس ارائه شده در سیستم آموزشی گلستان را طی سه روز از یکم تا سوم اسفند به سامانه های آموزش الکترونیکی منتقل نمود.

از چهارم اسفند ماه جلسات فنی متعددی با مرکز آپا و مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه با هدف پایش امنیت سرورها و همچنین اطمینان از کیفیت ارائه سرویس‌های آموزش الکترونیکی برگزار شد. همزمان از چهارم اسفند ماه راهنمای استفاده از سامانه آموزش الکترونیکی در قالب فایل PDF و  فیلم آموزشی برای دانشجویان و اساتید تهیه گردید. با توجه به پیچیدگی نسبی سامانه آموزش الکترونیکی برای اساتید از 4 تا 9 اسفندماه نسبت به برگزاری کلاسهای آموزشی و نصب نرم افزارهای مربوطه برای همکاران هیئت علمی و اساتید مدعو اقدام شد. در این مدت علاوه بر تشکیل کلاس‌های آموزشی حضوری، 9 جلسه آموزش برای آشنایی اساتید و بیش از 12 جلسه آموزشی برای آشنایی دانشجویان کارشناسی، تحصیلات تکمیلی و بین الملل به صورت آنلاین برگزار شد. یک تیم کارشناسی متشکل از 10نفر کارشناس کامپیوتر وظیفه نصب و آموزش زیر ساخت‌های نرم افزاری بر روی لپ تاپ و کامپیوترهای اساتید و مدرسین دانشگاه را بر عهده داشتند. این تیم کارشناسی در ادامه وظیفه پشتیبانی از سامانه و رفع مشکلات نرم افزاری مدرسین و دانشجویان را از طریق مسیرهای ارتباطی در فضای مجازی بر عهده گرفتند.

در روز پنج شنبه 8 اسفند کلاس‌های آزمایشی برای دانشجویان دانشگاه به تفکیک دانشکده برگزار گردید تا ضمن آشنایی دانشجویان با این سامانه، اشکالات موجود شناسایی شوند. براین اساس مشخص گردید که اختصاص یک سرور به آموزش مجازی ظرفیت پاسخگویی به تعداد کاربر دانشجویی را نخواهد داشت، لذا از شنبه دهم اسفند ماه ارائه تمامی دروس دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به شیوه آموزش الکترونیکی با استفاده از سه سرور شروع گردید و با مشاهده گراف و میزان مصرف پهنای باند اینترنت، CPU، و حافظه سرورها و پس از اطمینان نسبی از کارکرد سیستم در روز سه شنبه 13 اسفند  1398 با اختصاص یک سرور دیگر به آموزش الکترونیکی دروس دوره کارشناسی چهار دانشکده علاوه بر دروس تحصیلات تکمیلی نیز بر بستر آموزش الکترونیکی ارائه گردید. در روز چهارشنبه 14 اسفند ماه 1398دروس دوره کارشناسی دو دانشکده دیگر با اختصاص پنجمین سرور به مجموعه دروس ارائه شده اضافه شد. پس از اطمینان از زیر ساخت های نرم افزاری و سخت افزاری و افزایش تعداد سرورها از یک به هفت سرور از روز شنبه 17 اسفند ماه 1398 ارائه تمامی دروس نظری دانشگاه کردستان در کلیه مقاطع تحصیلی در بستر آموزش الکترونیکی شروع شد. شایان ذکر است که دانشگاه کردستان دارای پهنای باندن 450 مگابایتی اینترنت است و بخش عمده این ظرفیت به آموزش مجازی اختصاص داده شده است. با توجه به اینکه شیوه آموزش مجازی برای تدریس دروسی مانند ریاضی و فیزیک که نیاز به نوشتن فرمول‌های ریاضی زیادی دارد با مشکلاتی همراه است دانشگاه برای رفع این مشکل تعدادی قلم نوری متناسب برای تدریس این دروس خریداری نمود.

در کنار فعالیت‌های فنی مشروحه فوق، تیم مدیریت و برنامه ریزی حوزه معاونت آموزشی به صورت تمام وقت کار برنامه ریزی درسی را برای ارائه دروس به صورت آموزش الکترونیکی انجام دادند. اساتیدی که تجربه مدیریت گروه یا معاونت آموزشی را داشته باشند به این موضوع واقفند که برنامه ریزی درسی به دلیل شرایط و محدودیتهایی که اساتید، دانشجویان و کلاسهای درس دارند، اصولا کار پیچیده ای است. پیچیدگی این کار زمانی که به سطح دانشگاه برسد بسیاربیشتر خواهد بود. جالب توجه آنکه برنامه ریزی دروس جهت ارائه درس به صورت الکترونیکی به دو دلیل پیچیده تر نیز می باشد: اول اینکه این کار در سطح کل دانشگاه انجام می شود و دوم،  باید محدودیت منابع سرورها را هم دربرنامه ریزی لحاظ کرد. جزئیات و محدودیتهای پیچیده زیادی در این رابطه وجود دارد به همین دلیل در هفته اول برنامه ریزی به صورت روزانه صورت گرفت و از هفته دوم به بعد برنامه هفتگی با کمترین تغییر در برنامه گلستان اجرا گردید. اطلاع رسانی در رابطه با برنامه های کلاسی از طریق فضای مجازی و نیز وب سایت دانشگاه کردستان بصورت منظم صورت می گیرد.

در شیوه آموزش الکترونیکی که دانشگاه کردستان در حال اجرای آن است با استفاده از نرم افزار کلاس مجازی وسرورهای به روز، اساتید و دانشجویان همانند کلاس حضوری در بستر اینترنت به صورت آنلاین در کلاس حضور پیدا میکنند و فرآیند تدریس با امکانات تعاملی متعددی که این نرم افزار در اختیار اساتید و دانشجویان قرار می دهد ادامه دارد. در این شیوه تدریس، استاد و دانشجو همزمان میتوانند به روشهای صوتی، تصویری و متنی با هم تعامل کرده و در خصوص مباحث کلاس با هم بحث و تبادل نظر کنند. این کلاس ها امکان ضبط خودکار دارند و در صورتیکه به هردلیل دانشجو نتواند در کلاس شرکت کند، بعدا با دسترسی به اینترنت  و دانلود کلاس می تواند کلاس های برگزار شده را بارها مشاهده کند. علاوه بر امکاناتی که دانشجویان در کلاس های مجازی به صورت آنلاین در اختیار دارند نرم افزار مدیریت یادگیری این دانشگاه امکانات متعددی را برای ارتباط استاد و دانشجو به صورت آفلاین فراهم کرده است. اساتید می توانند محتوای درسی خود را در بستر این نرم افزار در اختیار دانشجویان قرار دهند و تکالیف متعددی برای دانشجویان تعریف کرده و دانشجویان در بستر این نرم افزار تکالیف را دریافت نمایند.

یکی از نگرانی های دانشجویان در شیوه آموزش الکترونیکی دسترسی به اینترنت و میزان مصرف حجم اینترنت است که این نگرانی برای دانشجویانی که در استان محروم کردستان و با شرایط اقتصادی ضعیف ساکن هستند دو چندان میشود. لذا همزمان با شروع کلاس های درسی به شیوه الکترونیکی، دانشگاه کردستان مکاتبات خود را با معاونت محترم وزارت ارتباطات جناب آقای دکتر ستار هاشمی آغاز نمود و درخواست رایگان شدن اینترنت را برای امر آموزش الکترونیکی مطرح نمود. این پیگیری ها خوشبختانه به نتیجه رسید و بعد از این مکاتبات و با پیگیری معاونت محترم آموزشی وزارت علوم، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، طی یک توییت از رایگان شدن اینترنت برای دانشگاه ها، مدارس و مراکز آموزشی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

متعاقب آن وزارت ارتباطات طی نامه ای به آقای دکتر خاکی صدیق معاونت محترم آموزشی وزیر علوم، خواستار ارسال مشخصات سرورهای آموزش الکترونیکی دانشگاه ها برای رایگان شدن اینترنت شد. در این میان کارگروه آموزش الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به نمایندگی آقای دکتر صفوی به سرعت و با تلاش زیاد، اطلاعات دانشگاه ها را جمع آوری و برای وزارت ارتباطات ارسال نمودند. خوشبختانه اطلاعات فعالیت های فنی و مهندسی برای ورود اطلاعات سرورهای آموزش الکترونیکی دانشگاه کردستان جهت رایگان شدن اینترنت ویژه آموزش الکترونیکی به وزارت ارسال و در حال انجام است و به محض اتمام این فعالیتها نتیجه به اطلاع دانشجویان خواهد رسید.

در طول برگزاری کلاس های آموزشی، تیم فنی مراکز آموزش الکترونیکی، آپا و فناوری اطلاعات با همکاری شرکت پشتیبان به صورت تمام وقت در حال رصد اطلاعات و لاگ سرورها هستند. همچنین تیم پشتیبان فنی به شیوه های مختلف (تلفن، ایجاد گروه های پشتیبانی در پیام رسان‌ها و ایمیل) با دانشجویان و اساتید در ارتباط می باشند و به صورت تمام وقت در حال دریافت بازخورد و پیشنهادهای این عزیزان است. این تیم با همکاری شرکت پشتیبان سعی نموده که در سریع ترین زمان ممکن مشکلات و خطاهای احتمالی سیستم را حل نماید. خوشبختانه با ادامه دار شدن این سیستم، خطاها و مشکلات اساتید و دانشجویان به تدریج در حال کاهش است. در کل با فراگیر شدن استفاده از شیوه آموزش الکترونیکی در بین اساتید و دانشجویان، دانشگاه کردستان وارد فصل تازه ای از آموزش شده است. در این مدت دانشگاه نه تنها فرآیندهای آموزشی خود را ادامه داده است بلکه تعدادی از اساتید از روش های نوین و خلاقانه ای در بستر این نوع آموزش در تدریس خود بهره برده اند. در وضعیت موجود با قطع موقت تردد دانشجویان خارجی، فعالیت‌های آموزشی دانشگاه به دانشجویان بین المللی قطع نشد و این دانشجویان در بستر آموزش الکترونیکی از خدمات آموزشی دانشگاه بهرمند شدند.

 
منبع: معاونت آموزشی دانشگاه کردستان
 
برچسب‌ها:

ویژه

 
پورتال اخبار