دسترسی سریع

بدنه خبر

دانشگاه کردستان / پورتال اخبار / بدنه خبر
همایش بین المللی عصر آهن بە کار خود پایان داد
یکشنبه، 12 آبان 1398
همایش بین المللی عصر آهن بە کار خود پایان داد
همایش بین‌المللی عصر آهن که از روز شنبه با حضور کارشناسانی از 10 کشور در دانشگاه کردستان آغاز شده بود عصر یکشنبه با قرائت بیانیه پایانی و تجلیل از استاد فایق توحیدی به کار خود پایان داد.
بە گزارش روابط عمومی دانشگاه کردستان, بیانیه پایانی این همایش توسط مهرداد ملک زاده پژوهشگر و باستان‌شناس خوانده شد که در آن شرکت‌کنندگان خواستار تداوم منظم و هدفمند همایش‌های تخصصی باستان‌شناسی ایران به‌ویژه در حوزه عصر آهن شده بودند.
شرکت کنندگان در این همایش همچنین خواستار سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی علمی و فرهنگی برای پژوهش‌های پرسش‌محور مربوط به باستان‌شناسی عصر آهن ایران شدند.
در بیانیه پایانی این همایش آمده است به دلیل کمبود اطلاعات باستان شناختی از مناطف درونی‌تر فلات به‌ویژه شرق ایران در قیاس با لبه غربی فلات انجام پژوهش‌های هدفمند در این مناطق و ایجاد پوشش یکسان باستان‌شناختی در حوزه‌های مختلف جغرافیایی مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
همکاری بیشتر با پژوهشگران بین‌المللی متخصص در این حوزه فرهنگی و تعامل بیشتر برای هم‌افزایی دانش و ارتقای جایگاه باستان‌شناسی ایران از دیگر تاکیدات شرکت‌کنندگان در بیانیه پایانی این همایش بود.
در این همایش از استاد فایق توحیدی که اهل کردستان است به دلیل سال‌ها تلاش و فعالیت او در حوزه باستان‌شناسی و میراث فرهنگی تقدیر شد.  
انجام 16 کاوش در حوزه باستان‌شناسی و میراث‌فرهنگی مناطق مختلف کشور، ساماندهی اشیای موزه‌ها، 10 مورد تالیف، ترجمه و مقاله و فعالیت در چند مرکز آموزشی از جمله سوابق استاد توحیدی است.  
47 مقاله در قالب 900 صفحه به اولین همایش بین المللی باستان شناسی عصر آهن غرب ایران و مناطق همجوار ارسال شده بود.  
همایش بین‌المللی باستان‌شناسی عصر آهن غرب ایران و مناطق همجوار 11 و 12 آبان در دانشگاه کردستان برگزار شد.  
افتتاح نمایشگاه آثار شاخص عصر آهن در موزه باستان شناسی سنندج از برنامه های جانبی این همایش است که به مدت یک ماه در محل موزه سنندج برپاست و علاقه مندان می توانند از این موزه بازدید کنند. 
 
منبع: روابط عمومی دانشگاه
 
برچسب‌ها:

ویژه

 
پورتال اخبار