دسترسی سریع

بدنه خبر

دانشگاه کردستان / پورتال اخبار / بدنه خبر
انتشار استاندارد پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در حوزه فناوری نانو توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO)
سه‌شنبه، 17 مهر 1397
انتشار استاندارد پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در حوزه فناوری نانو توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO)
چهارمین استاندارد پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران با عنوان «ارزیابی سمیت نانو مواد در دریاچه‌های آب شور با استفاده از ناپلی آرتمیا (Aquatic toxicity assessment of manufactured nanomaterials in salt water lakes using Artemia sp. nauplii)» توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) به شماره ISO/TS 20787 به چاپ رسید.
این استاندارد با حمایت کمیته استانداردسازی فناوری نانوی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با مسئولیت دکتر سید علی جوهری عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه کردستان و همکاری پژوهشگران دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و علم‌و‌صنعت ایران و دکتر Il-Je Yu از دانشگاه Hoseo کره‌جنوبی تدوین گردیده است. پیشنهاد این استاندارد در اردیبهشت 1394 به طور رسمی به کمیته بین‌المللی استانداردسازی فناوری نانو (ISO/TC 229) ارائه گردیده بود و در نهایت پس از دو سال و نیم پژوهش دانشگاهی و بحث و تبادل نظر در نشست‌های مختلف سازمان ایزو، در آبان ماه 1396 برای انتشار تصویب شد و هم‌اکنون در تارنمای این سازمان قابل دسترسی است:
در این استاندارد، رهنمود جدیدی برای بررسی و ارزیابی ایمنی زیست‌محیطی نانو مواد با استفاده از نوزاد یک گونۀ سخت پوست ساکن دریاچه‌های آبِ شور به نام آرتمیا (Artemia) ارائه گردیده است. با استفاده از این رهنمودِ استاندارد، امکان بررسی و مقایسه سریع و ارزانِ پتانسیل سمیت و خطر نانو مواد تولیدی برای بوم‌سازگان‌های آّب شور میسر می‌گردد.
جلسه دفاع از استاندارد پیشنهادی ایران در کارگروه ایمنی کمیته نانو سازمان جهانی استاندارد ISO-TC229
 
منبع: معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه کردستان
 
پورتال اخبار
آمار بازدید خبر
کاربران آنلاین 1194
امروز 6027
دیروز 9801
ماه جاری 366723
سال جاری 2232111
از ابتدا 9120407
صفحه جاری 123