دسترسی سریع

معرفی واحد فناوری

شرح وظایف

 • طراحی، مشاوره، اجرا، نظارت، پشتیبانی و مدیریت طرح‌‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • تحلیل، طراحی، اجرا و مدیریت شبکه‌های رایانه‌ای و سرویس‌های مربوطه
 • مشاوره و پشتیبانی نرم‌افزارهای کاربردی و امور سخت‌افزاری
 • مسؤل نظارت بر کیفیت خطوط اینترنت و امور دیتا
 • پشتیبانی فنی امور مرتبط با آموزش‌های الکترونیکی
 • توسعه و پشتیبانی زیرساخت‌های شبکه‌ی دانشگاه
 • توسعه و پشتیبانی مدیریت اطلاعات
 • مشاوره و پشتیبانی فنی پورتال دانشگاه و نرم افزارهای مدیریت محتوی و وبسایت‌های مربوطه 
 • مشاوره فنی با مراکز فناوری اطلاعات استان و کشور
 • مسئول دبیرخانه شورای انفورماتیک دانشگاه
 • پیگیری و اجرای مصوبات شورای فناوری دانشگاه
 • تدوین، طراحی و اجرای طرح‌های جامع فناوری‌ اطلاعات 

تاریخچه

واحد فناوری اطلاعات در سال 1372 تحت عنوان مرکز کامپیوتر فعالیت‌های خود را زیر نظر معاونت آموزشی و پ‍‍ژوهشی آغاز نمود. همزمان با تاسیس دانشکده فنی و پذیرش دانشجو در رشته کامپیوتر در سال 1374 با مدیریت آقای دکتر عبدالباقی رضازاده و با جذب دو نفر پرسنل آقایان حشمت‌اله سعیدی و هوشنگ رضاعی و با خرید 15 دستگاه کامپیوتر 486، فعالیت‌های آموزشی خود را بعنوان مرکز کامپیوتر به طور جدی‌تر ادامه داد.

در سال 1377با همکاری و مدیریت آقای دکترحبیب‌اله دانیالی با اخذ اشتراک یک خط X25 با سرعت  64 kb/s از شرکت مخابرات به شبکه اینترنت متصل شده و خدمات خود را افزایش داد. با توجه به نیاز روزافزون اساتید به سیستم‌های اطلاع رسانی، در سال 1379 با مدیریت آقای دکتر فردین اخلاقیان یک مرکز اطلاع رسانی با پهنای باند 128 kb/s از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران متشکل از شش سیستم جهت سرویس‌دهی اینترنت به اساتید راه‌اندازی شد که. در سال 1380 با توسعه شبکه داخلی دانشگاه، کلیه گروه‌های آموزشی دانشکده‌ها بصورت تمام وقت به اینترنت متصل شدند. در سال 1381 با همت معاونت محترم پژوهشی پروفسور عبدالله سلیمی  دانشگاه و به وسیله‌ی حشمت‌اله سعیدی، سرویس پست الکترونیکی با آدرس UOK.ac.ir نیز راه‌اندازی گردید و پهنای باند اینترنت به 512 Kb/s افزایش یافت و شبکه داخلی دانشگاه با ستون فقرات فیبر نوری و تجهیزات سیسکو  از جمله Core Switch 4000 و سوییچ‌های 2950 توسعه یافت و در سال 83 اولین وبسایت دانشگاه راه‌اندازی گردید.  

در سال 1383 بااخذ اشتراک 2Mb/s از شرکت مخابرات و 512 Kb/s از مرکز فیزیک نظری پهنای باند اینترنت دانشگاه به 2.5Mb/s افزایش یافت.

در پاییز 1384 مرکز کامپیوتر به واحد فناوری اطلاعات تغییر یافت و آقای دکتر رحمت‌اله صادقی بعنوان مدیر فناوری اطلاعات منصوب گردید. و در بهار 85 با همکاری شرکت داده‌پردازان دوران طرح جامع امنیت شبکه دانشگاه پیاده سازی‌گردید که در راستای پیاده سازی این طرح سوییج‌های لایه سه سیسکو  و فایروال سخت افزاری FortiGate نصب گردید. در سال 85 اولین وب‌سایت پویای دانشگاه راه اندازی گردید و در سال 1386 پهنای باند دانشگاه به  Mb/s 4 ارتقا یافت.

در ابتدای سال 87 آقای دکتر شمس‌الدین احمدی به عنوان مدیر فناوری منصوب گردید. و برای توسعه فناوری اطلاعات در دانشگاه 6 نفر کارشناس بصورت پیمانی جذب گردید.

در بهار 87 به پیشنهاد گروه کامپیوتر ساختار مدیریتی دانشکده مهندسی مجزا گردید و این پروژه با همکاری شرکت به‌اندیش و  نظارت آقای مهندس حمید باقری پیاده‌سازی گردید.

اوایل آبان 1387 به  Mb/s  8 افزایش یافت و پورتال جدید دانشگاه با نظارت آقای حشمت‌اله سعیدی جهت مدیریت محتوا و اطلاع رسانی از شرکت دوران خریداری شده و راه‌اندازی گردید و در همین راستا در هر یک از دانشکده‌ها و معاونت‌ها یک نفر بعنوان مدیر وب‍‌سایت منصوب گردید.

با توجه توسعه دانشگاه و نیاز روزافزون به خدمات فناوری اطلاعات شرح وظایف پرسنل مشخص و به آنان ابلاغ گردید، که در این راستا آقای حشمت‌اله سعیدی مسوول پورتال، آقای مهندس حمید باقری به عنوان راهبر شبکه، آقای مهندس صلاح‌الدین بادمستی بعنوان کارشناس پشتیبانی شبکه، آقای محمد شهاب خالدی بعنوان مسوول اتوماسیون اداری منصوب گردیدند. در ابتدای مهرماه 88 سرعت اینترنت به 12 مگابیت درثانبه افزایش یافت.
از ابتدای مهرماه 89، آقای مهندس صادق سلیمانی از گروه فناوری اطلاعات دانشگاه، سمت مدیریت را برعهده گرفت. در اواسط سال تحصیلی 89، پهنای باند اینترنت دانشگاه به 20 مگابیت درثانبه افزایش یافت. هم‌اکنون در واحد فناوری سرورهای متعدد Mail ، Web ، DNS ، DHCP ، Accounting ، Firewall ، Cache ،Automation ، Monitoring ،Active Directory و ... موجود می‌باشد و به تمامی  کاربران در داخل و خارج دانشگاه خدمات ارائه می‌شود و هریک از دانشکده‌ها‌ سایتهای آموزشی ویژه دانشجویان کارشناسی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی فعال می‌باشد و کارشناس مسئول سایت دانشکده‌ها خدمات لازم را به دانشجویان، اساتید و کارکنان ارائه می‌نمایند. همچنین تعداد  کامپیوترهای موجود در دانشگاه به چندین هزار می‌رسد و اغلب آن‌ها به شبکه داخلی متصلند.

از آغاز مهرماه 89، سه ناحیه از دانشگاه تحت پوشش اینترنت بی‌سیم قرار گرفت  DNS دانشگاه تنظیم و راه‌اندازی شد و برای اساتید نیز فضای اختصاصی تحت آدرس دانشگاه با تفکیک آدرس دانشکده‌ها اختصاص یافت. راه اندازی سامانه تغذیه با امکان پرداخت الکترونیکی، سامانه جدید کتابخانه مرکزی، سامانه آموزش جدید (گلستان)، توسعه اینترنت بی سیم به نقاط مختلف دانشگاه از جمله خوابگاه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اتصال ساختمان‌های دانشکده فنی جدید با فیبر به شبکه دانشگاه و راه‌اندازی شبکه این ساختمان‌ها، ایجاد وبسایت‌های برگزاری همایش‌های دانشگاه تحت میزبانی و آدرس اینترنتی دانشگاه و افزایش سرعت اینترنت به 34 مگابیت در ثانیه در شروع سال تحصیلی 91-90 از اهم دستاوردهای فناوری دانشگاه از مهرماه 89 تا مهرماه 90 است.

از اوایل پاییز 1390، آقای مهندس قاسم محمدی از اعضای گروه فناوری اطلاعات دانشگاه، سمت مدیریت را برعهده گرفتند. با توجه به نیاز روزافزون دانشگاهیان به خدمات جدید و بالابردن کیفیت خدمات تلاش شد از طریق پروژه ای جامع اصلاحاتی در زیرساخت شبکه و خدمات آن انجام شود که این فرایند در حال حاظر در حال انجام است.

از اوایل آذر ماه 1390، سه خوابگاه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ساختمان‌های دانشکده‌های مهندسی و ساختمان تربیت‌ بدنی  تحت پوشش اینترنت بی‌سیم قرار گرفتند. در ادامه وب سایت بخش انگلیسی از نو طراحی و محتوای آن بروز شد. در ادامه پورتال بخش فارسی نیز مورد بازبینی قرار گرفته و اصلاح شد.

نظر به نیاز واحدهای دانشگاه به سیستم‌های با توان بالا برای امور مختلف بخصوص شبیه‌سازی‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی، تعدادی سیستم جدید خریداری و در اختیار بخش‌های مختلف دانشگاه و سایت‌های دانشجویان قرار گرفت.

با توجه به نیاز به بروزرسانی دانش کارشناسان و اساتید، دوره لینوکس در بهمن ماه 90 در واحد فناوری برگزار شد.  از اواخر بهار 1391 و با توجه به نیاز به ارائه خدمات جدید بر بستر IP، سیستم صوت دیجیتال راه اندازی شد.