دسترسی سریع

ایستگاه‌ها و آزمایشگاه‌های گروه آب‌وهواشناسی

ایستگاه هواشناسی

این ایستگاه در جلوی دانشکده منابع طبیعی در داخل محوطه دانشگاه قرار دارد. در داخل این ایستگاه، دستگاههای خودکار هواشناسی سنجه‌های مختلف جوی از جمله بارش، دما، سمت و سرعت باد، رطوبت و تشعشع را به طور خودکار اندازه گیری می‌کنند. همچنین علاوه بر دستگاههای خودکار، در این ایستگاه دستگاههای دیگری نیز برای سنجش سنجه‌های جوی وجود دارد که توسط دیده بان شرایط جوی گزارش و قرائت می‌شود. بادنما در دو ارتفاع 10 و 2 متری، تشتک تبخیر، دو جعبه اسکرین(که در آنها دماهای کمینه، بیشینه، میانگین، دمای تر و خشک و رطوبت و فشار هوا اندازه گیری می‌شود)، آفتاب نگار، باران نگار، دماسنج های اعماق مختلف خاک(10، 20، 30، 50، 70 و 100 سانتی متری خاک) و دماسنج 5 سانتی متری رویه‌ی زمین از جمله دستگاههای موجود در این ایستگاه است که فضایی مناسب جهت آشنایی و آموزش دانشجویان این رشته را فراهم کرده است.

مهم‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی
  • ایستگاه هواشناسی خودکار با تجهیزات پیشرفته
  • ابر کامپیوتر قوی برای انجام مدلسازی های آب و هواشناسی
  • کامپیوترهای مناسب برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی

 به طور کلی گروه آموزشی آب و هواشناسی با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی در ایستگاه هواشناسی، کارگاه هواشناسی، ابرکامپیوتر گروه و امکانات موجود در آزمایشگاه آب و هواشناسی و تجهیزات سایر گروه های آموزشی دانشکده و دانشگاه زیرساخت‌های لازم برای انجام پژوهش‌های آب و هواشناسی و مدل‌سازی‌ها را فراهم کرده است.

فعالیت‌های که در این ایستگاه انجام میشود:

  • آشنایی با ابزارهای هواشناسی
  • کاربرد و طرز استفاده از این وسایل و ابزارها
  • روش تهیه داده‌های هواشناسی
  • روش پردازش داده‌های هواشناسی

کارگاه هوا و اقلیم شناسی
کارگاه هوا و اقلیم با مساحت 48 متر مربع در خارج از دانشکده جنب کارگاه اقتصاد سنجی و روبروی مجتمع دیاری گولان قرار دارد. در این کارگاه ابزارها و وسایل مختلف سنجش سنجه های جوی از جمله دماسنج، رطوبت سنج، فشار سنج، باران سنج، باد سنج جهت آموزش و آشنایی دانشجویان با نحوه کار و اندازه گیری سنجه های جوی وجود دارد. همچنین دفاتر گزارش شرایط جوی و کد نویسی آنها نیز از دیگر مواردی است که در این کارگاه، دانشجویان با آن آشنا خواهند شد.
سایت آب‌وهواشناسی
آزمایشگاه آب و هواشناسی با مساحت 56 متر مربع در ساختمان دانشکده منابع طبیعی قرار دارد که در آن 7 کامپیوتر و ابرکامپیوتر قرار دارد که بر روی آنها نرم افزارهای مختلف زمین آمار از جمله ArcGIS ، Matlab  ، Arc view، Global Mapper ،Surfer،  SPSS، Minitab  و برخی نرم افزارهای تخصصی از جمله GrADS  و RayMan  و نرم افزارهای سنجش از دور(RS) از جمله  Envi  و Idrisi نصب و راه اندازی شده است. درسهای تخصصی بویژه دروس عملی کار با نرم افزارها  و برنامه نویسی ها در این آزمایشگاه برگزار می شود.ابرکامپیوتر موجود در این آزمایشگاه با توان پردازش سریع و قدرتمندی که دارد انجام هر گونه مدلسازی ها و پژوهش‌های هواشناسی را فراهم می‌کند.