دسترسی سریع
معرفی

موسیقی یکی از بارزترین وجوه فرهنگ جوامع انسانی است. این پدیده از دیرباز کارکردهای مختلف روانی، زیباشناسانه، و مناسبتی داشته است و از زوایای مختلف می‌تواند مورد کنکاش قرار گیرد. امروزه موسیقی به شکل گسترده‌ای به عنوان یکی از هنرهای زیبا در نظر گرفته شده، و بر روی وجوه عملی آن همچون نوازندگی، آهنگسازی، و رهبری ارکستر، در جهت تولید آثار هنری تأکید می‌شود. موسیقی همچنین به مثابه یک پدیدۀ فُرمال مورد کنکاش نظری قرار می‌گیرد و علم «موسیقی‌شناسی» را پدید می‌آورد. مطالعۀ موسیقی به مثابه فرهنگ، با بهره‌گیری از روش‌های مردم‌شناسانه، جامعه‌شناسانه، و موسیقی‌شناسانه هدف یکی دیگر از علوم مرتبط با نام «قوم‌موسیقی‌شناسی» است.

گروه موسیقی دانشگاه کردستان در سال 1395 تأسیس شده است. هدف از تشکیل این گروهْ آموزش و تقویت نیروی انسانیِ متخصص در زمینۀ شناخت و اجرای موسیقی هنری ایران، و حمایت از پژوهش‌های مربوط به آن است. گروه موسیقی در بخش آموزشی به ارائۀ دورۀ کارشناسی «نوازندگی موسیقی ایرانی» می‌پردازد و هم‌اکنون با بهره‌گیری از 4 عضو هیئت علمی، آموزش حدود 100 دانشجو در این دوره را بر عهده دارد. تشکیل گروه همنوازان دانشگاه کردستان در سال 1397 در راستای معرفی موسیقی دستگاهی ایران و موسیقی هنری کردستان، از دیگر اقدامات این نهاد است. گروه همنوازان متشکل از دانشجویان کوشای رشتۀ نوازندگی موسیقی ایرانی است و با تعیین رپرتوار و سرپرستی به وسیلۀ اعضای هیئت علمی گروه، سالانه به برنامه‌ریزی و برگزاری کنسرت، تولید و انتشار آثار هنری می‌پردازد. از دیگر اقدامات گروه موسیقی، راه‌اندازی دورۀ کهاد نوازندگی موسیقی ایرانی است. دانشجویان علاقمند به موسیقی که در دیگر گروه‌های دانشگاه کردستان در حال تحصیل هستند، می‌توانند با ثبت‌نام در دورۀ کهاد، پس از گذراندن 24 واحد از مجموع واحدهای دورۀ کارشناسی، با مفاهیم اولیه و مبانی موسیقی و نوازندگیِ یکی از سازهای ایرانی آشنا شوند. با توجه به گسترش و اهمیت مفاهیم و علوم میان‌رشته‌ای، دورۀ کهاد می‌تواند برای دانشجویان سایر رشته‌های هنر یا علوم انسانی مفید باشد. این گروه همچنین در جهت ارائۀ خدمات آموزشی به بازۀ گسترده‌تری از علاقمندان، در سال 1398 به تأسیس مرکز آموزش‌های آزاد موسیقی دانشگاه کردستان همت گمارده است.      

گروه آموزشی موسیقی همچنین با در نظر گرفتن تعهد اجتماعی خود نسبت به فرهنگ و موسیقی منطقه، انجام و حمایت از پژوهش‌های مربوط به این بخش را در دستور کار خود قرار داده است و با انجام طرح‌های پژوهشی، تولید آثار هنری، نگارش کتب و مقالات مرتبط، سعی در توسعۀ دانش نظری و عملیِ موجود در زمینۀ موسیقی کردستان و سایر مناطق زاگرس‌نشین دارد.