دسترسی سریع
معرفی رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم
مهندسی مکانیک بیوسیستم، دربرگیرنده مجموعه‌ای از علوم و فناوری‌های نوین در زمینه طراحی، ساخت و ارزیابی ماشین‌های کشاورزی، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر در صنعت کشاورزی و طراحی سامانه‌ها و خطوط تولید و فرآوری مرتبط با بخش کشاورزی و تولید مواد غذایی است.
هدف از تعریف این رشته، تربیت متخصصینی است که با یادگیری علوم و فنون مرتبط توانایی لازم در خصوص طراحی، ساخت و بهینه‌سازی ماشین‌های کشاورزی، توسعه کشاورزی دقیق و طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های مرتبط با انرژی‌های تجدید‌پذیر و فناوری‌های پس از برداشت محصولات کشاورزی و مواد غذایی را دارا باشند.
در حال حاضر، رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم دارای سه گرایش طراحی ماشین‌های کشاورزی، انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری پس از برداشت است.
در کارخانه‌‌‌‌ها و کارگاه‌‌‌‌های صنایع غذایی از تجهیزات و ماشین‌‌‌‌های مختلفی جهت فرآوری، نگهداری، تولید و بسته‌‌‌‌بندی محصولات کشاورزی و مواد غذایی استفاده می‌‌‌‌شود. با توجه به نیاز کشور به دانش مهندسی در زمینه طراحی، ساخت و تولید، سرویس و نگهداری و نیز سازگار نمودن ماشین‌‌‌‌های مرتبط با حوزه پس از برداشت محصولات کشاورزی و تولید و فرآوری مواد غذایی، رشته مهندسی ماشین‌‌‌‌های صنایع غذایی به عنوان یک رشته نوپا و میان رشته‌‌‌‌ای با تلفیق مجموعه‌‌‌‌ای از علوم و فناوری‌‌‌‌های کاربردی موجود در رشته‌‌‌‌های مهندسی صنایع غذایی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر ایجاد گردیده است. دانش-آموختگان این رشته از توانایی لازم در خصوص طراحی و ساخت ماشین‌‌‌‌های جدید و مورد نیاز، افزایش کارآیی و ایمنی، تعمیر و نگهداری و سازگار نمودن ماشین‌‌‌‌ها، تجهیزات و سامانه‌‌‌‌های مرتبط با بخش تولید و فرآوری مواد غذایی، کارخانه‌‌‌‌های صنایع غذایی و مجتمع‌‌‌‌های تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی برخوردار خواهند بود.