دسترسی سریع
 با توجه به اهمیت خاک، دانشگاه کردستان در سال 1388 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی و در سال 1391 در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی علوم خاک نمود. با این هدف که دانش آموختگان این رشته، بهره­‌برداری از خاک را به گونه‌­ای هدایت و کنترل کنند که بین این منبع محدود و نیازهای نامحدود جامعه بشری توازنی برقرار شود. به سخن دیگر، هر زمینی بر اساس استعداد و توانمندی خود مورد استفاده قرار گیرد، و در معرض تخریب قرار نگیرد و یا حتی بهبود یابد، تا خاک به وظایف خود در اکوسیستم که تامین غذا و سلامتی محیط است به درستی عمل نماید، و برای نسل­‌های آینده نیز ذخیره گردد.

اگرچه گروه مهندسی علوم خاک در سال 1388 اقدام به پذیرش دانشجو نمود، اما دپارتمان علوم خاک به همت دکتر سید صابر شاهویی که هم اکنون بازنشسته شده است و مهندس سید محمد طاهر حسینی در سال 1373 بنیان نهاده شد، و در امر پژوهش‌­های علمی در زمینه علوم خاک تا کنون فعال بوده است.

عمده فعالیت‌های پژوهشی در زمینه­‌های بیولوژی و بیوتکنولوژی خاک، حاصلخیزی خاک و تغذیه گیاه، طبقه­‌بندی خاک، فیزیک خاک، ارزیابی خاک­‌ها، شیمی خاک، آلودگی خاک و آب، خاک­‌های شور و سدیمی، آزمون خاک، کنترل کیفی محیط (خاک و آب)، پالایش و به‌سازی خاک و کنترل سلامت تولیدات کشاورزی است.